PRP

Günümüzde bayanlar yanlızca genç görünmek için çizgilerinden kurtulmak değil aynı zamanda diri, parlak, canlı, tazelenmiş, lekesiz ve sağlıklı bir yüze ve bu yüzün getirdiği makyajsız fondatensiz gezebilecek kadar kendine güvenli olmaya da ihtiyaç duymaktadırlar. İşte günümüz cilt bakımlarının arasında diğer yöntemlere oranla hızlı etkisi ile ön plana çıkan uygulamalardan biri PRP adı verilen “platelet rich plazma” ya da “trombositten zenginleştirilmiş plazma” uygulaması olarak bilinmektedir. Hastaların son yıllarda kozmetikte abartıdan uzak olan doğallık ve zararsızlık beklentilerine en güzel cevap veren uygulamalardan biri PRP’dir.

Hastanın kendisinden 8-10 ml kadar kan alınarak özel bir işlem olan santrifüjden (5-10 dk süre ile) geçirildikten sonra kendi kanından elde edilen plazmadan zengin (büyüme faktörleri ve cildi uyarıcı, onarıcı sitokinleri içeren) kısmı enjektörlere çekilerek hastanın yüzündeki kırışıklık, leke, çukur, iz olan problemli bölgelerine güvenle uygulanmaktadır. Bu işlem yabancı herhangi bir ürün eklenmediği için tamamen doğaldır ve allerji riski taşımaz. PRP uygulaması etkinliği arttırmak adına 2’şer haftalık aralıklarla en az ortalama 3 uygulama halinde yapılmaktadır. Deride yüz hariç, cerrahi izlere, leke problemli alanlara, iyileşmeyen yaralara, karın çatlaklarına, çukur izlere ve hatta saç kökünü onarmak ve uyarmak üzere saç dökülmesi problemlerini gidermek amacıyla saçlı deriye de başarıyla hastanemizde uygulanmaktadır. Bu işlemin lazer ve peeling dahil diğer pek çok kozmetik işlem ile beraber uygulanmasının güvenilir olmasının yanı sıra bu kombine uygulamalarda elde edilen kozmetik etkilerin potansiyel olarak arttığı da bir gerçektir. Hastalarımıza ihtiyaç durumu ve klinik bulguları değerlendirilerek özel bir PRP uygulama planı oluşturularak işleme idame seanslar halinde 6 ayda 1 veya senede birkaç kez olmak üzere devam edilmektedir.

İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden oldukça ağrısız olduğu için kolaylıkla tolere edilebilmektedir. PRP mezoterapide uygulanan ince uçlu iğnelerle yapılan uygulamaya ek olarak hastaların ihtiyacına göre ek olarak dermapen uygulaması ile beraber de uygulanabilmektedir.