Anasayfa Rozasea

Rozasea

Genellikle genç ve orta yaşlı yetişkin bayanlarda ve deri fototipi 2-3 olan açık tenli bireylerde görülen yüzde gerginlik, kuruluk, hassasiyet, yanma hissi ve yüzün damarlarının hassasiyetine bağlı flushing (yüzde kızarma) ile karakterize nedeni tam olarak bilinmeyen kronik bir deri hastalığıdır. Rozasea diğer adıyla “gül hastalığı” ya da “erişkin aknesi” olarak da tanımlanır. Tipik olarak alın, burun ve çene gibi yüzün orta hattını etkiler. Rozaseada karakteristik olarak kızarıklık, kabuklanma, sivilceler ve telenjiektazi denilen ince damar genişlemeleri görülür. Bazı hastalarda yanma, batmaya eşlik eden iğnelenme ve kaşıntı gibi şikayetler de bulunur. Sivilce lezyonları iltihaplı kızarık kabarık şekilde gözlendiği halde ergenlikte gözlenen akne vulgarisden farklı olarak komedon (siyah nokta) gözlenmez. Hastalığın erken dönemlerinde sıcak buhar, güneş maruziyeti, aşırı soğuk, rüzgar, alkol, baharatlı, acılı, ekşili bazı gıdalar ve stres gibi nedenlerle alevlenen yüzde kızarıklık (eritem), ani kızarma (flushing) reaksiyonu gözlenirken, ilerleyen dönemlerde bu kızarıklık kalıcı hale gelir ve damarsal lekeler telenjiektaziler ortaya çıkar. Bazı hastalarda gözde yabancı cisim hissi, yanma, batma, kızarıklık, kuruluk ve güneş hassasiyeti semptomları da gözlenebilir.

Tedavisi semptomları azaltmaya ve deri lezyonlarını geriletmeye yönelik olan bu hastalıkta hiçbir zaman tam bir kür söz konusu olmaz, hastalık aralıklı olarak nüks ve alevlenmeler ile seyreder. Hastalığı tetikleyici faktörlerden uzak durulması tedavide en önemli basamaktır. Bu faktörler arasında aşırı sıcak ve soğuk içecekler, gıdalar, yoğun güneş maruziyeti, baharatlı gıdalar ve alkolden kaçınılmalıdır. Hastalarda stres ve menstürasyon dönemlerinde rozasea semptomlarında alevlenmeler görülmektedir.

Rozaseada tedavinin ilk basamağında hastalığı tetikleyici etmenlerden uzaklaşmak ve uygun dermokozmetik (temizleyici, nemlendirici, güneş koruyucu) kullanımı yer almaktadır. Telenjiektazilerin tedavisinde KTP, atımlı boya lazer ya da Nd Yag lazer kullanılmaktadır.