Anasayfa Mezoterapi

Mezoterapi

Mezoterapi “mesoderm” adı verilen derinin orta tabakasına “dermis”e çok ince uçlu özel enjektörler aracılığıyla probleme dayalı özel bazı tedavi edici sıvı solüsyonların enjeksiyonudur. Mezoterapi işlemleri etkin sonuçlar elde etmek için 1-2 haftalık aralıklar ile kabaca ortalama 3-6 seanslık tedavi seansları dahilinde yapılmaktadır.

Yüzdeki zamanla kaybolan nemi tekrar elde etmede su tutucu bir molekül olan hyalunorik asit çapraz bağlı olmayan formlarda nem ve ışık dolgusu olarak cilde parlaklık veren, cildi uyaran ve onaran, canlandıran ve gençleştiren hatta sıkılaştıran diğer bazı enjekte ürünlerle kombine edilerek mezoterapi halinde hastanemizde uygulanmaktadır. Hyalunorik asit yani nem dolgusu nemlendirmenin yanı sıra çizgilerde azalma ile ciltte antiaging etki sağlamaktadır. Klasik dolgu uygulamalarında kullanılan çapraz bağlı hyalunorik asitten farklı olarak çapraz bağlı olmayan, yüksek oranda yoğunlaştırılmış jel solüsyon içeriği sayesinde doğal bir görünüm ile yüzümüzdeki çizgilerin açılmasını sağlayarak yüz hatlarını yeniden şekillendirmekte ve lifting etkisi sağlamaktadır.

Hücre zarını koruyarak cilt dokusunun yenilenmesini sağlayan somon balığının sütünden elde edilmiş olan somon DNA ya da X-DNA günümüzde oldukça popüler bir mezoterapi uygulaması halinde gelmiştir. Cildi nemlendirerek antioksidan özellikleri sayesinde hücre metabolizmasını aktive ederek bağ dokusunu onaran bu uygulama zararlı serbest radikallerin etkilerinden hücre zarını koruyarak kollajen sentezini de uyarmaktadır.

Cildimizin esneklik ve sıkılığında azalma durumlarında, yaşa bağlı, istemsiz ya da fazla kilo kayıplarından sonra, obezite cerrahisi sonrası görülen ciltteki sarkmalarda ise kas dokusunda bulunan bir nörotransmitter olan asetilkolinin öncüsü bir molekül olan dimetilaminoetanol (DMAE) adı verilen lifting dolgusu uygulamaktayız. Yüzde ve sporla beraber vücutta gevşeklik olan alanlarda sıkılığın yeniden kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Yerçekimine bağlı menopoz öncesi dönemde sarkma ile oluşan çizgileri azaltmada protein sentezini aktive eden özel bazı peptik karışımları içeren global bir antiaging mezoterapi solüsyonu olan “Redenx” sıkılaşma ve kaldırma etkisi ile tercih edilmektedir.

Cilde yeniden parlaklık kazandırma, canlandırma ve aydınlanma elde etmek için mat ciltlerde yoğun hücre biorevitalizasyonu ve cilt onarımı amaçlı cildin eksikliklerini gidererek onarımını desteklemek üzere NTCT adı verilen vitamin dolgusu hastanemizde uygulanmaktadır. İçeriğindeki 11 vitamin, 23 aminoasit ve 3 koenzim cilt onarımında rol oynamakta ve antioksidan olarak cilt yenilenmesini sağlamaktadır. Ayrıca içeriğindeki 6 mineral tuz dermal matriks bileşeni olarak ciltte sıkılaşma sağlamaktadır. Bunlar arasında arginin, lizin, prolin, retinil asetat (vitamin A), tiamin (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), niasin (vitamin B3), pantotenik asit (vitamin B5), piridoksin (vitamin B6), biotin (vitamin B8), folik asit (vitamin B9), siyanokobalamin (vitamin B12), askorbik asit (vitamin C), vitamin E, inositol ve koenzimler yer almaktadır. Vitamin C cilde antioksidan ve aydınlatıcı etki sağladığından melasma ve leke tedavilerinde başarılı bir mezoterapi ajanıdır. Ciltte sarkma ve gevşemede kollajen sentezini uyararak faydalı olmaktadır. Ayrıca vitamin C mezoterapi uygulaması UVA ve UVB hasarlı ciltlerde yaşlanmanın, güneş hasarlarının azaltılmasında güzel sonuçlar vermektedir.

Hücre reaktivatörü olarak dokuların yeniden yapılanması amacıyla kullandığımız organik silikon doku yapısını korur, fibroblastları uyararak cildimizin yapıtaşı olan kollajen, elastin lifleri ve proteoglikan biyosentezini arttırmaktadır. Organik silikon DMAE ile beraber cilt sarkmalarında ve derideki çatlakların tedavisinde kullanılmaktadır.

Cildimizde botoks uygulanmadan botoks uygulanmışcasına doğal, kırışıksız ve taze bir görünüm ile dinamik mimik çizgilerini yok etmeye yönelik peptit molekülleri, idebenon, ve hyalunorik asit içeren özel mezoterapi solüsyonu olan “Argibenonemezobotoks işlemi adı altında fotoyaşlanmış deriye güvenle kullanılmaktadır.

Günüzüde mezoterapi yanlızca yüzde değil yağ yakmada, gıdı eritemede, bölgesel incelmede, cildi sıkılaştırmada (lifting etkisi), cildi onarmada, pürüzsüzleştirmede ve sellülit tedavisinde pek çok vücut bölgesinde de kullanılmaktadır. Üst kol, üst karın, göbek, uyluk iç bölgeleri, arka basen, kalça gibi bölgelere enzimatik lipoliz (yağ yakma) amaçlı fosfatidilkolin, deoksikolat, karnitin, kollajenaz ya da hyalünoridaz ve lidokain içerikli karışımlar uygulanmaktadır. Yüzde çene altı ve gıdı bölgesine 10 günde bir 3 seans halinde uygulanan fosfatidilkolin, deoksikolat, kafein ve enginar ekstresi karışımları çok çarpıcı sonuçlar sağlamaktadır.

Mezoterapinin bir diğer kullanım alanı ise saçlı deriye saç dökülmelerinde ve bazı saç hastalıklarında yapılan uygulanmalardır. Saç derisine uygulanan NCTC vitamin dolgusu ve biotin (vitamin B8) içerikli solüsyonlar saçların lif kalitesini artırmakta, saç derideki dolaşımı uyarmakta ve saç derisini beslediğinden telogen tarzı (yaygın ve tutam tutam olan) saç dökülmelerinde başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca biotin sebum sentezini azaltarak saçlı deride yağlanma şikayetlerine de iyi gelmektedir. Kıl çıkışını uyaran minoksidil ve dutasterid molekülleri de gerek görüldüğü taktirde saç mezoterapisinde kullanılmaktadır.