Anasayfa Enzimatik peeling

Enzimatik peeling

Klasik cildi tabaka halinde soyucu kimyasal peeling uygulamaları dışında kimyasal peeling yöntemleri ile giderilemeyen daha zorlu akne ve leke problemlerini tedavi etmeye yönelik bazı özel tedavi edici peeling ürünlerini içeren maske uygulamalarını ve kombine ev ürünlerini içeren enzimatik peeling uygulamaları olan “Acnelan” ve “Cosmelan” hastanemizde kullanılmaktadır.

İsotretinoin kullanmak istemeyen ya da defalarca kullanmış fayda görmeyen, ilerleyen dönemde gebelik planı olan ya da isotretinoinin yan etkileri nedeniyle kullanması sakıncalı olan, yüzünde ciddi iz bırakmaya eğilimli, iltihaplı nodülokistik akneli hastalarda 2 haftada 1 uygulanan salisilik asit peelingleri sonrasında 2 haftada bir 3 seans olmak üzere Acnelan maske uygulaması hastanemiz ortamında yapılmaktadır. İşlem sonrası nötralizan sprey sıkılarak işlem 3 dakika içerisinde sonlandırıldıktan sonra maske kuru gazlı bezle temizlenerek cilt yıkanmaktadır. Ciltte oluşan hafif kızarıklığa karşı yatıştırıcı antistres yüz maskesi 15 dk süreyle bekletilmektedir. Prosedür sonrası hızlı onarım kremi ve mineral matlaştırıcı antiaging sıvı spf 50 ve son olarak da akneli ciltlere özel bir güneş koruyucu (spf 50) cilde uygulanarak hasta eve gönderilmektedir. Hastalara ilk 3-4 gün süresince cilt epitelize olana kadar kendilerine hazır halde verilen özel onarıcı, matlaştırıcı kremleri ve güneş koruyucu ev ürünlerini kullanmaları ve ciltlerini evde özel bir cilt temizleme köpüğü ile temizlemeleri söylenmektedir. 3 günden sonra günde 2-3 kez olmak üzere tedavi edici akne ev devam kremi cilde uygulanmakta ve daha sonrasında mineral matlaştırıcı antiaging sıvı spf 50 ve güneş koruyucu spf 50 sırayla uygulanmaktadır.

Leke problemli hastalara hastane ortamında Cosmelan ve Dermamelan leke maskesi uygulanmaktadır. Cilt önce özel bir temizleme sütü ile silindikten ve arındırıcı solüsyon ile derinlemesine temizlendikten sonra tüm yüze spatula yardımı ile boyun altını iki parmak geçecek şekilde leke maskesi Cosmelan uygulanmaktadır. Hastaların ihtiyacına göre Cosmelan 15-20 gün ara ile 1-2 uygulama halinde yapılabilmektedir. Hastanın lekeli bölgelerine daha yoğun olmak üzere birkaç kat uygulanan leke maskesi daha sonra hastaya uygun görülen zamanda (8-12 saat sonra) ılığa yakın soğuk suyla hasta tarafından evde yıkanmaktadır. Daha sonrasında cilt kurulanarak antiinflamatuar etkili tamir kremi sürelerek emilmesi için 10 dk beklenmekte ve üzerine özel leke giderici güneş koruyucu uygulanmaktadır. Bu yüzü dinlendirme protokolü hastaya göre değişmekle beraber 24-48 saat arasındadır. Daha sonrasında Cosmelan devam kremi ev protokolüne başlanmaktadır. Birinci ayda günde 3 kez, ikinci ve üçüncü aylarda günde 2 kez ve 3. aydan sonra ise günde 1 kez geceleri olmak üzere fındık büyüklüğünü geçmeyecek şekilde tüm yüze leke devam kremi uygulanmaktadır. Hasta öncesinde ev ürünü olarak verilen temizleme sütü ile cildini temizlemelidir. Devam kremi üzerine 10 dk sonra antiinflamatuar etkili yatıştırıcı kremi ve takiben 10 dk sonra leke için özel güneş koruyucuyu kullanmalıdır.

Gebelik sonrası genital bölgede pigmentasyon sorunu olan kadın hastalara vajen, vulva, bikini bölgesi, perine, kasık, iç bacak ve makat çevresi bölgelere hastane ortamında uygulanan “Dermamelan intimate” 7 dk süren ve çok hızlı sonuç veren bir enzimatik peeling türüdür. Nötralize edici sprey ile işlem sonlandırıldıktan sonra gazlı bezle genital bölge derisi silinerek temizlenmektedir. Hemen ardından Dermamelan intimate maske spatula ile lekeli bölgeye uygulanarak şeffaf bandlarla kapatılmaktadır. Hasta 2 saat kadar sonra evde bantları açarak genital bölgesini ılık suyla yıkamalıdır. Daha sonrasında kurulanmış genital bölgeye özel hazır yatıştırıcı maske 15 dakika süreyle uygulanmakta ve takiben gazlı bezle kurulanmaktadır. Dermamelan intimate depigmente edici ev kremi ile geceleri devam edilmektedir. Sonuçları oldukça yüz güldürücüdür.